Ételallergia Online

                          Glutén-, laktóz-, tejfehérje-,

                                tojásmentes és vegetáriánus ételek

..

   Ételallergia, táplálékintolerancia, életmód portál  -  Food Allergy - Receptek ételallergiásoknak

.

.

Honlap infó

Ételallergia nyitólap

Szerzői jogok

Jogi nyilatkozat

Impresszum

Allergia infó

Táplálékallergia

Allergia

Diéta szerint

Gluténmentes

Tejfehérjementes

Laktózmentes

Tojásmentes

Vegetáriánus

Étel-Ital

Előételek

Levesek

Húsételek

Egytálételek

Zöldségételek

Saláták

Mártások

Italok

Desszertek

Életmód

Egészség

Gasztronómia

Kultúra

Program infó

Könyvajánló

Programok

Hivatkozások

Egészségügy

Orvosi adatbázis

Partnereink

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A tejfehérje allergiáról röviden


 

Tünetei

A tejfehérje allergia oka a tejben lévő fehérjékre adott kóros immunválasz. A tejfehérje allergia a tehéntej bevezetését követően jelentkezik, de fontos megemlíteni azt is, hogy a tehéntej allergénjei az anyatejben is megjelenhetnek és így allergiás reakciót válthatnak ki a teljes anyatejes táplálásban részesülő csecsemőkben. Kisgyermeknél a tejfehérje érzékenység megfelelő diétával kinőhető. 

A tejfehérje allergia első tünetei a tej vagy tejtermék elfogyasztását követő néhány órán belül már jelentkezhetnek. Ezek a tüntetek puffadás, hasmenés, véres hasmenés, hányás, csalánkiütés, bőrpír, valamint nehézlégzés is lehetnek. Súlyos esetben a tejfehérje érzékenység légúti gége-ödémát, vagy akár anafilaxiás sokkot is okozhat.

Sokszor azonban nem ilyen határozottak a tünetek, az elhúzódó tünetek közé tartozik a fogyás, gyermekeknél a súlygyarapodásban való elmaradás, a fáradékonyság,a  nyugtalanság, és az ismeretlen eredetű, krónikus ekcéma.

Diagnózis

A tejfehérje allergia megállapítása az orvos feladata. Ha valaki nem tud tejet fogyasztani, akkor ez laktózérzékenység miatt is fennállhat, a két betegség kezelése azonban különböző. Az öndiagnózis és az indokolatlan diéta árthat a fejlődésben lévő szervezetnek.

A diagnosztizálása bőrpróbával, vérvizsgálattal, a tej megvonásával és orvosi felügyelet mellett tröténő újbóli adásával, történik.

Diéta

A megfelelő diéta a tehéntej és a belőle készült tejtermékek kiiktatását jelenti az étrendből. Más emlős állatok teje, például a kecsketej, a juhtej, a bivalytej, kancatej valamint a belőlük készült tejtermékek készítményeik (túró, sajt, kefír, joghurt ) sem fogyaszthatóak. Tévhit, hogy ezek nem ártanak! Ezek hasonló fehérjeszerkezete miatt ugyanis keresztreakció léphet fel. Ugyancsak tévhit, hogy forralással meglehet megszüntetni a tehéntej allergizáló tulajdonságát. Sőt, hő hatására inkább csak fokozódik!

A tej étrendből történő kiiktatása nem elegendő, pótolni kell egyidejűleg a szervezet számára nélkülözhetetlen fehérjét és kalciumot. Ezek a fejlődő szervezet számára nélkülözhetetlenek, de a felnőttek számára is létfontosságúak. Hiányuk zavart okoz többek között a fogak és a csontozat kialakulásban.

A fehérje és kalcium pótlása felnőtt korban a csontritkulás megelőzése és az egészség megőrzése érdekében is fontos.

A tejben lévő fehérje pótlására a legalkalmasabb a hús, ezek közül is a szárnyasok húsa. A marhahús és a borjúhús fogyasztása nem ajánlott, a tehéntejhez hasonló fehérjeszerkezete miatt. Kalciumpótlásra a banán, a mák, a zöldségfélék közül  a spenót, brokkoli, sóska, karfiol és a borsó alkalmasak.

Tejmentes ételek

A tejen kívül a sajtok, a túró, a joghurt, a kefir, az aludttej, a pudingok, a túróból készült édességek, a tejszín, a tejföl, a tejből készült desszertek, a krémsajtok, a tejes margarinok, a vaj, a vajkrém, a borjúhús, a marhahús vagy akár csak kevés ilyen húst tartalmazó készítmény fogyasztása sem ajánlott.

Nehéz a tejmentes ételeket kiszűrni, mert a kész termékek szinte mindegyikében megtalálható. Tehát nem csak a tehéntejet, a belőle készült savanyított tejterméket, és sajtot sem lehet fogyasztani, de az úgynevezett rejtett formában tejfehérjét tartalmazó készítményeket sem.

Tejjel készülnek a péksütemények, kivéve a vizes zsömle és vizes kifli, tehát a kalács, a kuglóf, a tejes kifli, a pogácsák, és általában minden péksütemény. Ellenőrizni kell a felvágottak összetételét: nem fogyaszthatóak, ha bármilyen tejre utaló összetevőt tartalmaznak, mint a tejpor, savó, kazein. Szintén nem fogyasztható, ha nem található az árun annak összetétele. 

Gyakran szója alapú élelmiszerekkel helyettesítik a tejet. Ilyenek például a szójatej, bizonyos tápszerek, húskészítmények összetevői. A szójával azonban érdemes óvatosnak lenni, mert ez a növény maga is igen allergizáló.

Szerző: Sz. Banadics Éva

Lektorálta: Szabó Alexandra dietetikus

 

További ajánlott oldalaink:

Néhány gondolat a tehéntejfehérje allergiáról

Pálfi Erzsébet

dietetikus

 

Hogyan valósítható meg a glutén-, tejfehérje- és tojásmentes étrend?

Szabó Alexandra

dietetikus

 

 

Copyright © Szegedi Éva, 2006-2015. Minden jog fenntartva

Foto © Fábián Évi, Ferenczi Péter, Irimiás László, Szőke Péter, Szegedi Éva

Ételallergia és táplálékintolerancia portál - Food Allergy